ZUMBA

Zumba cvičenie sa rozšírilo do celého sveta z Kolumbie a udomácnilo sa aj na Slovensku. Zakladateľom zumby je kolumbijský fitness tréner a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Na zumbu vlastne prišiel úplnou náhodou v deväťdesiatych rokoch. Jedného dňa dorazil na svoju hodinu aerobiku, ale zistil, že si zabudol kazetu s hudbou. Preto použil tú, ktorú počúval cestou na tréning a improvizoval. Klientom sa to páčilo tak, že si o túto hodinu potom hovorili sami.

Lekcia Zumby väčšinou trvá z pravidla 60 minút, začína warm-upom, ktorý čerpá a používa podobné prvky ako aerobic. V tejto časti inštruktor pripraví cvičencov nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke na ďalšiu časť hodiny. Po rozcvičení nasleduje tanečná párty, plná latino-amerických rytmov, kde hrá hlavnú rolu hudba. Používa sa prevažne latino-americká hudba (salsa, merengue, bachata, reggeaton, cumbia, cha-cha, mambo a pod), stretávame sa aj s prvkami orientálnych a afrických tancov, s flamengom a gréckymi tancami.

Latino-americká hudba predstavuje 80% z hodiny, zvyšok môže predstavovať moderná hudba, ako napríklad hip hop. Na zemi sa nikdy necvičí, všetko prebieha v stoji. Lekcia končí pomalou skladbou, keď sa vykoná cool down (zníženie tepovej frekvencie) a dôležitý strečing.

Zumba hodina je založená na princípe prerušovaného kardio tréningu, kde sa strieda svižná časť s pomalou a v takejto kombinácií dochádza k spaľovaniu tukov a efektívnemu formovaniu celého tela.

Aby se vám v Zumbe darilo, nemusíte vedieť tancovať. Na lekciu Zumby nepotrebujete mať žiadne tanečné či fitness skúsenosti, je navrhnutá pre každého bez rozdielu veku, váhy či kondície.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top